Skip to main content

WINNERS: 41st Annual Daytime Entertainment Creative Arts Emmy Awards

The National Academy of Television Arts & Sciences (NATAS) announced on Friday the winners of the 41st Annual Daytime Entertainment Creative Arts Emmy® Awards in a sold-out, grand gala for over 1,200 attendees at the Westin Bonaventure, in downtown Los Angeles.

“This evening is a tribute to the hundreds of nominees that raise the bar year-in and year-out of what’s possible in Daytime television,” said Malachy Wienges, Chairman, NATAS. “With this year’s over 1,400 entrants, and the over 1,200 attendees including this year’s Lifetime Achievement honoree, Russell Morash, here tonight, it’s another great year for Daytime television and the Daytime community.”

Presenters included June Lockhart, George Chakiris, Leeza Gibbons, Joseph Rosendo, “Joseph Rosendo’s Travelscope”, JD Roberto and Rebecca Budig, hosts of “The Better Show”, Norm Abrams, Kevin O’Connor , Richard Trethewey , Roger Cook , Tom Silva from “This Old House”, David Rudman with Cookie Monster and Leslie Carrara-Rudolph with Abby Caddaby from “Sesame Street”, Hayley Faith Negrin, voice of “Peg” in “Peg+Cat”, The Fresh Beat Band: Jon Beavers, Yvette Gonzalez-Nacer, Tara Perry and Thomas Hobson. Stars presenting from the Daytime Dramas include Lauralee Bell, Jess Walton, and Sean Carrigan of “The Young and the Restless,” Denyse Tontz, and Eric Nelsen of “All My Children,’ Tuc Watkins, and Kaisie DePaiva of “One Life to Live,” Guy Wilson, and Freddie Smith of “Days of Our Lives,” William DeVry, and Lisa LoCicero of “General Hospital,” and Heather Tom and Don Diamont of “The Bold and the Beautiful.”

Russ Morash
Russ Morash was fresh out of college when he entered the young world of television in 1957. At the time, his employer, Boston’s WGBH, had been on the air for only two years. He immediately put the theater training he’d received at Boston University to work mounting productions and dealing with talent. He knew talent when he saw it, and when he began working with a “strange woman with this strange accent” named, Julia Child, “The French Chef” – and “how-to television” – were born. Over time, Russ’s personal enthusiasms—cooking, gardening, home repair, woodworking—would become, through his choice of talent, tone, and content, America’s first foray into “reality television.”

In 1975, he dragged two huge studio cameras outside to record the first episode of “Crockett’s Victory Garden” in raised beds set up in the station’s parking lot. Three years later, he convinced his bosses to buy a dilapidated Victorian home so that he could document its rehabilitation under the hammer of Norm Abram and the showmanship of Bob Vila. “This Old House” has been running for 35 years and counting!

His remarkable success continued with the launch of “The New Yankee Workshop” in 1989 and “Ask This Old House” in 2002. Russ’s programs are all based on a simple and revolutionary idea: authentic information, presented clearly by experts themselves. Often, through sheer force of will, he brought these programs into being. He taught and inspired a generation of TV producers who follow in his footsteps. Ultimately, his legacy is generations of TV viewers who value the expertise, work ethic, and skill of craftsmen and women, and who know the true value of a job well done.

The Daytime Creative Arts Emmy® Awards recognize outstanding achievement in all fields of daytime television production and are presented to individuals and programs broadcast from 2:00 a.m. to 6:00 p.m. during the 2013 calendar year.

Yangaroo, Inc. and Off the Wall Productions, are sponsors of the 41st Annual Daytime Creative Arts Emmy® Awards. FX Group is the publisher of the Emmy® Almanac, the official program of the 41st Annual Daytime® Awards.

The 41st Annual Daytime Creative Arts Emmy® Awards is a presentation of the National Academy of Television Arts & Sciences in cooperation with the Academy of Television Arts and Sciences.

A breakdown of the awards by network, as compiled by the independent accounting firm of Lutz & Carr, LLP, follows.

12 PBS
10 Nickelodeon
10 SYNDICATED
8 CBS
6 HUB Network
5 TOLN.com
3 ABC
3 Cooking Channel
2 Cartoon Network
2 MeTV
2 Youtube.com
1 Disney Channel
1 HGTV
1 MTV
1 www.mipromise.com
1 OWN

The 41st Annual Creative Arts Emmy® Award Winners

MULTIPLE WINNERS
6 Sesame Street
4 The Bold and the Beautiful
3 Peg+Cat
3 All My Children
3 Giada in Paradise
3 Peter Rabbit
3 The Young and the Restless
2 Bubble Guppies
2 General Hospital
2 Green Screen Adventures
2 Kung Fu Panda: Legends of Awesomeness
2 Ocean Mysteries with Jeff Corwin
2 One Life To Live
2 The Scarecrow
2 Star Wars: The Clone Wars
2 Transformers Prime Beast Hunters

Outstanding Pre-School Children’s Series
Sesame Street (PBS)
Executive Producer
Carol-Lynn Parente
Supervising Producer
Nadine Zylstra
Senior Producer
Benjamin Lehmann
Coordinating Producer
April Coleman
Producer
Mindy Fila
Line Producer
Stephanie Longardo

Outstanding Children’s Series
R.L. Stine’s The Haunting Hour: The Series (Hub Network)
Executive Producers
Dan Angel, Kim Arnott, Billy Brown, Harvey Kahn, Dawn Knight
Co-Executive Producers
Jane Stine, Joan Waricha
Senior Producer
Charles Lyall
Series Producer
Oliver De Caigny

Outstanding Pre-School Children’s Animated Program
Peg+Cat (PBS)
Executive Producers
Jennifer Oxley, Billy Aronson, Vince Commisso, Kevin Morrison
Supervising Producers
Alia Nakashima, Tanya Green
Producer
Jaclynn Demas
Animation Producer
Robert Powers, Brett Hall
Line Producer
Christine Davis

Outstanding Children’s Animated Program

Kung Fu Panda: Legends of Awesomeness Nickelodeon
Executive Producer
Peter Hastings
Co-Executive Producer
Bret Haaland
Supervising Producers
Randy Dormans, Gabe Swarr
Producers
Joann Estoesta, Andrew Huebner

Outstanding Special Class Animated Program
Star Wars: The Clone Wars (Cartoon Network)
Executive Producer
George Lucas
Supervising Director
Dave Filoni
Producer
Cary Silver
Line Producer
Athena Yvette Portillo

Outstanding Lifestyle Program
Elbow Room (HGTV)
Executive Producers
Mila Holt, Tyler Johnson, Chip Wade
Co-Executive Producer
Jeremy Powers
Supervising Producer
Brenton Metzler
Producers
Tyler Hall, Portlock Wilson
Line Producer
Michelle LeDoux
Consulting Producer
Avelino Pombo

Outstanding Travel Program
Ocean Mysteries with Jeff Corwin (SYNDICATED)
Executive Producers
Jeff Corwin, Bryan Curb, David Doyle, Dave Morgan
Co-Executive Producer
Peter Sniderman
Senior Producer
Carolina Pacheco
Line Producer
Jane Bloom

Outstanding Special Class Series
Super Soul Sunday (OWN)
Executive Producer
Jill Barancik
Co-Executive Producers
Corny Koehl, Amy Ward, Lisa Weiss
Producers
Laura Berger, Shantel Klinger, Heather McGinley
Line Producer
Lisa Richards
Host
Oprah Winfrey

Outstanding Special Class – Short Format Daytime Program
mI promise (www.mIpromise.com)
Executive Producers
Lauralee Bell, Scott Martin
Producers
Ash Christian, Anne Clements

Outstanding New Approaches – Enhancement to a Daytime Program or Series
The Ellen DeGeneres Show (SYNDICATED)
Executive Producers
Ellen DeGeneres, Mary Connelly, Ed Glavin, Andy Lassner
Senior Web Producer
Kelly Davies
Senior Digital Producer
Daniel Leary
Web Producer
Aly Ruiz-Vogel
Digital Producer
Brian Garrity

Outstanding New Approaches – Original Daytime Program or Series
The Scarecrow (YouTube.com)
Producers
Lampton Enochs, William Joyce
Directors
Limbert Fabian, Brandon Oldenburg

Outstanding Promotional Announcement – Episodic
Nature (PBS)
Producer
Kathryn Daily
Creative Director
Derrick Chamlee
Writer
Eric Yeater
Sr. Vice President, Marketing & Communications
Lesli Rotenberg
Senior Director, Primetime Strategy & Advertising
Jennifer Allen
Assistant Director, Primetime Strategy & Advertising
Amy Tam

Outstanding Promotional Announcement – Institutional
Awkward / It’s Your Sex Life – Gimme an “S” (MTV)
SVP, MTV On-Air Promos
Amy Campbell
VP/Creative Director, MTV On-Air Promos
Lu Chekowsky
SVP, Public Affairs, MTV
Jason Rzepka
Sr. Director, Public Affairs, MTV
Liza Vadnai
Executive Producer
David Grad
Producer
Matthew Sears
Director/Writer
John Sinclair
Writers
Jessica Bianco, Liz Epp
Art Director/Graphics
Rich Browd
Director of Photography
Steve Gainer
Editor
James Emmerich
Audio
John Wilkinson

Outstanding Performer in a Children’s Series
Green Screen Adventures (MeTV)
JESSICA HONOR CARLETON, as Snail, Mouse, Monster, Cow & Lion

Outstanding Performer in an Animated Program
Peg+Cat (PBS)
HAYLEY FAITH NEGRIN, as Peg

Outstanding Host in a Lifestyle/Travel Program
Joseph Rosendo's Travelscope (PBS)
JOSEPH ROSENDO, Host

Outstanding Casting Director for a Drama Series
Mark Teschner, CSA
General Hospital (ABC)

Outstanding Achievement in Art Direction/Set Decoration/Scenic Design for a Drama Series
All My Children (TOLN.com)
Production Designer
Tim Goodmanson
Art Director
Martin Fahrer
Set Decorators
Sarah Fredericks, Lisa K. Nilsson

AND

One Life To Live (TOLN.com)
Production Designer
Tim Goodmanson
Art Director
Martin Fahrer
Set Decorators
Sarah Fredericks, Lisa K. Nilsson

Outstanding Achievement in Lighting Direction for a Drama Series
The Young and the Restless (CBS)
Lighting Directors
William Roberts, Ray Thompson

Outstanding Technical Team for a Drama Series
The Young and the Restless (CBS)
Technical Director
Tracy Lawrence
Camera Operators
John Bromberek, Luis Godinez Jr., Kai Kim
Video Controls
Robert Bosio, Scha Jani

Outstanding Achievement in Multiple Camera Editing for a Drama Series
The Bold and the Beautiful (CBS)
Editors
Brian Bagwell, Marc Beruti, Zoe Edgerton, Anthony Pascarelli, Jonathan Smilowitz

Outstanding Achievement in Live and Direct to Tape Sound Mixing for a Drama Series
One Life To Live (TOLN.com)
Production Mixers
Frank DiMaulo, Ed Dolan
Pre-Production Mixer
Bob Saccetti
Post-Production Mixer
James Kowal
Re-Recording Mixer
Michael Allen
Boom Operators
Andrew Capuano, Locke Wallace

Outstanding Achievement in Music Direction and Composition for a Drama Series
All My Children (TOLN.com)
Music Director
Brian Lydell
Composers
George Whitty, Ed Dzubak, Dominic Messinger, Jamie Lawrence
Gary Kuo, Chris Child, Patricio Morales

Outstanding Original Song – Drama
All My Children (TOLN.com)
“Parachute”
Composer & Lyricist
Denyse Tontz
Composer
Suren Wijeyaratne

Outstanding Achievement in Costume Design for a Drama Series
The Bold and the Beautiful (CBS)
Costume Designer
Glenda Maddox

AND

The Young and the Restless (CBS)
Costume Designer
Mary Iannelli

Outstanding Achievement in Hairstyling for a Drama Series
The Bold and the Beautiful (CBS)
Key Hairstylist
Michele Arvizo
Hairstylists
Adriana Lucio, Romaine Markus-Meyers, Audrey Soto

Outstanding Achievement in Makeup for a Drama Series
The Bold and the Beautiful (CBS)
Key Makeup Artist
Christine Lai-Johnson
Makeup Artists
Jackie Brubaker, Allison Carey, Melissa Sandora



AND



General Hospital ABC
Head Makeup Artist
Donna Messina Armogida
Makeup Artists
Angela Ackley, Caitlin Davison, Melinda Osgood, Tamara Papirian, Bobbi Roberts

Outstanding Casting for an Animated Series or Special
Sarah Noonan, CSA
Gene Vassilaros, CSA
Meredith Layne, CSA
Teenage Mutant Ninja Turtles (Nickelodeon)

Outstanding Individual Achievement in Animation
WINNERS
(determined in previously conducted Juried Panel judging)

Ernie Gilbert, Character Design
T.U.F.F. Puppy (Nickelodeon)

Eddie Gribbin, Background Design
Peter Rabbit (Nickelodeon)

Marten Jonmark, Storyboard
Peter Rabbit (Nickelodeon)

Jose Lopez, Character Design
Transformers Prime Beast Hunters (HUB Network)

Yasuhiro Motoda, Character Animator
Transformers Prime Beast Hunters (HUB Network)

Jennifer Oxley, Production Design
Peg+Cat PBS

Stephen Robinson, Production Design
Peter Rabbit Nickelodeon

Christopher Voy, Color
Star Wars: The Clone Wars Cartoon Network



Outstanding Writing in a Preschool Animated Program

Bubble Guppies Nickelodeon
Head Writer/Writers
Jonny Belt, Robert Scull
Writer
Clark Stubbs

Outstanding Writing in an Animated Program
Arthur (PBS)
Executive Story Editor
Peter K Hirsch
Writers
Craig Carlisle, Jacqui Deegan, Matt Hoverman, Dietrich Smith

Outstanding Writing in a Children’s Series
Sesame Street (PBS)
Head Writer
Joseph Mazzarino
Writers
Molly Boylan, Annie Evans, Christine Ferraro, Emily Kingsley,
Luis Santeiro, Ed Valentine, Belinda Ward, John Weidman

Outstanding Special Class Writing
The Ellen DeGeneres Show (SYNDICATED)
Head Writer
Kevin A. Leman II
Writers
Ellen DeGeneres, Jason Gelles, Travis Helwig, Paul Horne,
Lauren Pomerantz, Amy Rhodes, Gil Rief, Adam Yenser

Outstanding Directing in an Animated Program
The Scarecrow (YouTube.com)
Directors
Limbert Fabian, Brandon Oldenburg

Outstanding Directing in a Children’s Series
Sesame Street (PBS)
Directors
Kevin Clash, Ken Diego, Joseph Mazzarino, Scott Preston, Lisa Simon, Matt Vogel, Nadine Zylstra

Outstanding Directing in a Lifestyle/Culinary/Travel Program
Ocean Mysteries with Jeff Corwin (SYNDICATED)
Director
Patrick Greene

Outstanding Directing in a Talk Show/Morning Program
The Dr. Oz Show (SYNDICATED)
Director
Scot Titelbaum
Associate Director
Debra Mackrell

Outstanding Special Class Directing
Giada in Paradise (Cooking Channel)
Director
Anne Fox

Outstanding Achievement in Art Direction/Set Decoration/Scenic Design
The Ellen DeGeneres Show (SYNDICATED)
Production Designer
Anton Goss
Art Directors
Jay Heiserman, Zeya Maurer

Outstanding Achievement in Main Title and Graphic Design
Sabrina Secrets of a Teenage Witch (Hub Network)
Title Designer
Stan Lim
Graphic Artists
Rouja Koleva, Flavio Mandriola, Manny Mazaira

Outstanding Achievement in Lighting Direction
The Ellen DeGeneres Show (SYNDICATED)
Lighting Director
Marisa Davis

AND

Wheel of Fortune (SYNDICATED)
Lighting Designer
Jeff Engel

Outstanding Technical Team
Disney Parks Christmas Day Parade (ABC)
Technical Manager
Tad Scripter
Technical Directors
Joy Grow, Toby Santos
Directors of Photography
Michael Barnett, Jay Lafayette,
Camera Operators
Ted Ashton, Devin Atwood, Andrew Bethke, Mike Coker,
John Demaio, Keith Dicker, Dave Eastwood, Ricky Fontanez, Shaun Harkins,
Larry Heider, Gene Huelsman, Garrett Hurt, Warren Jones, Michael Joseph,
Turner Jumonville, Stan Murphy, Rob Palmer, John Perry,
Brian Pratt, Dylan Sanford, Mike Uribe, Danny Webb, Fed Wetherbee
Digital Imaging Technician
James Petersmeyer
Production Technology Team
Todd Livdahl, Daniel De La Rosa, Camille Hidalgo, Lien Nguyen
Disney Parks Technology Manager
Chris Robinson

Outstanding Achievement in Single Camera Photography
Giada In Paradise (Cooking Channel)
Cinematographers
Richard Dallett, Dan Fox

Outstanding Achievement in Single Camera Editing
Giada In Paradise (Cooking Channel)
Editor
Ryan Moore

Outstanding Achievement in Multiple Camera Editing
Sesame Street (PBS)
Supervising Editor
Todd James
Editors
Jesse Averna, John Tierney

Outstanding Achievement in Live and Direct to Tape Sound Mixing
The Ellen DeGeneres Show (SYNDICATED)
Sound Effects Mixer
Dirk Sciarrotta
Audio Engineer
Terry Fountain

Outstanding Achievement in Sound Mixing – Live Action
Sesame Street (PBS)
Production Mixer
Chris Prinzivalli
Re-Recording Mixers
Michael Barrett, Michael Croiter
SFX Mixer
Dick Maitland

Outstanding Achievement in Sound Mixing – Animation
Kung Fu Panda: Legends of Awesomeness (Nickelodeon)
Production Mixers
Justin Brinsfield, Matt Corey
Re-Recording Mixer
Thomas J Maydeck C.A.S.
SFX Mixer
Rob McIntyre

Outstanding Achievement in Sound Editing – Live Action
Sesame Street (PBS)
Supervising Sound Editors
Michael Barrett, Chris Prinzivalli
Supervising Music Editor
Michael Croiter
Music Editor
Jorge Muelle
Sound Editor
Chris Sassano
Sound Effects Editor
Dick Maitland

Outstanding Achievement in Sound Editing – Animation
SpongeBob SquarePants (Nickelodeon)
Supervising Sound Editor
Devon Bowman
Supervising Music Editor
Nicolas Carr
Supervising Dialogue Editor
Mishelle Fordham
Sound Effects Editor
Jeff Hutchins
Foley Editor
Aran Tanchum
Foley Artist
Vincent Guisetti

Outstanding Achievement in Music Direction and Composition
Bubble Guppies (Nickelodeon)
Music By
Michael Rubin
Score By
John Angier

Outstanding Original Song
Let’s Make A Deal (CBS)
“30,000 Reasons to Love Me”
Composer
Cat Gray
Lyricist
Wayne Brady

Outstanding Original Song – Main Title and Promo
Disney Sofia the First (Disney Channel)
“Disney Sofia the First: Main Title Theme”
Lyricist
Craig Gerber
Composer & Lyricist
John Kavanaugh

Outstanding Achievement in Costume Design/Styling
Spooksville (Hub Network)
Costume Designer
Rebekka Sorensen

Outstanding Achievement in Hairstyling
The Queen Latifah Show (SYNDICATED)
Head Hairstylist
Iasia Merriweather

Outstanding Achievement in Makeup
Green Screen Adventures (MeTV)
Makeup Artists
Jessica Honor Carleton, Scott Gryder

Outstanding Stunt Coordination
The Aquabats! Super Show! (Hub Network)
Stunt Coordinator
Skip Carlsen

Comments

Popular posts from this blog

'Days of Our Lives' Livestream Event on September 8 Promotes 'Beyond Salem'

To celebrate the premiere of the Peacock Original limited series, Days of our Lives: Beyond Salem , Xfinity and Peacock today announced an exclusive Days of our Lives: Beyond Salem livestream event only for Xfinity Reward Members. The event reunites an all-star cast including Lisa Rinna, Deidre Hall, Drake Hogestyn, James Reynolds, and Eileen Davidson on Wednesday, Sept. 8th at 8 p.m. ET/ 5 p.m. PT. Viewers will enjoy a conversation with the stars - giving fans a chance to view exclusive content, hear stories from the set, and even have the chance to ask their favorite stars questions. This special event is only for Xfinity Rewards members and is just one of the many benefits available through the Xfinity Rewards program. If you’re not yet a member of Xfinity Rewards, signing up is free and simple to do through the Xfinity app or online at Xfinity.com/rewards. From there, members can view and redeem all rewards currently available to them. “Xfinity Rewards is all about creating u

The Complete Story of 'The Doctors' (1963-1973)

Daytime TV covered the world of soap operas for decades before finally folding in the 1990s. In the mid-70s, the magazine did an excellent series titled "The Complete Story of..." recounting the history of a soap opera from its inception. Below is the historical feature on the first 10 years of NBC's The Doctors (1963-1973), which is currently being aired on Retro TV. Some of the interesting tidbits include: * The Doctors did not start as a serial; it began as a "half-hour anthology series of medical dramas, set in the large metropolitan Hope Memorial Hospital, and with the four principals alternating daily in the lead role, according to NBC's original announcement. The roles were Dr. William Scott (played by Jock Gaynor), Dr. Jerry Chandler (portrayed by Richard Roat), Dr. Elizabeth Hayes (played by Margot Moser) and Rev. Samuel Shafer, a hospital chaplain (played by Fred J. Scollay). * Later in the first season, Herb Kenwith and Paul Lammers became

Melody Thomas Scott Memoir 'Always Young And Restless' Out This Summer

Emmy Award-nominated Melody Thomas Scott admits she is nothing like her The Young and the Restless role, which has seen it all in her forty-one-year tenure on America’s highest-rated daytime serial. But the high drama, angst, and catastrophes aren’t confined to her character’s plotlines. In her first-ever book, the captivating memoir "Always Young And Restless" (Diversion Books; July 14, 2020, available for pre-order now; $26.99, Hardcover; ISBN 978-1635-766943), Melody reveals the intimate and complicated truths of her upbringing as well as behind-the-scenes tales of her own riveting journey to becoming an icon and searching for “normal.” “Even though I have spent almost my entire life as an actress and performer, I have kept my private life well behind the scenes,” said Scott. “Now, I am ready to share these stories of survival and success that have shaped me into who I am today.” As Nikki Newman went from impoverished stripper to resourceful, vivacious heroine—with m